Hizmetlerimiz


Havuz Su Yalıtımı

Havuz Su Yalıtımı

Havuz ve su deposu içindeki basınçlı suyun dışarıya kaçmasını ve havuz suyu boşaltıldığında toprak içindeki suların içeri girmesini önlemek için yapılan su izolasyonudur. Betonarme üzerine zeminde şap, duvarda sıva yapıldıktan sonra, zemin ve perde beton birleşim derzleri, su girişleri fıskiye çevreleri, su tahliye süzgeç çevreleri, ışıklandırma kasa çevreleri bölümlerinin özel malzemelerle detaylandırılarak, esnek çimento esaslı malzemeler ile 2-3 kat sürülerek uygulama tamamlanır. İzolasyon sonrası seramik veya mozaik kaplama malzemelerinin yapıştırma ve derz dolgularının basınçlı su ve havuz kimyasallarına dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir. 

Havuz yalıtımı nasıl yapılır? Konusundan önce, kullanılacak malzemelerin de sağlığı tehdit etmemesi gerekir. Bu sağlandıktan sonar havuz yalıtım uygulaması yapılmalıdır. Su ile temas edecek yalıtım malzemelerinin, insanlara da direkt olarak temas edeceği unutulmamalıdır.

Havuzlarda keyif verici eğlencelerin, çocuklarınızla vakit geçirmenin tadı başkadır. Bu tadın bozulmaması için havuz yalıtımı konusunda duyarlı olmak lazımdır. Havuzun su sızdırmaması için gerekli yalıtım önlemleri alınmalıdır.

Havuzların kalıbı betonlardan oluşur. Daha sonra iç kısmına fayans döşenerek kaplama yapılır. Ancak bu ikisi de su sızmasını tek başına önleyecek yeterliliğe sahip değildir. Suyun akışkanlığı betonu da fayansı da geçer.

Buna ek olarak havuzlarda suyun tahliye edildiği yerlerin sızdırma konusunda etkin olmadığı görülür. Aynı minvalde suyun havuza girdiği yerler, zemindeki birleşim alanları da zayıf bölgelerdir. Zamanla betonun da çatlayacağı hesap edilmelidir.

Yüzeyin hazırlanmasını takiben su yalıtım köşe bandı çekilmektedir. Uygun malzeme ile ilk yalıtım katmanı uygulanır. Belirli bir süre su sızdırması test edilir. Sızıntı yok ise seramik veya fayans döşenir.

Ardından seramiklerin aralarına derz dolgusu uygulaması yapılır. Teknik ekibin profesyonel çalışması ile havuz yalıtımı işlemi tamamlanmış olur. Mevcut havuzlarda su sızıntısının sebebi ve yeri tespit edilemediği zaman, tüm seramiklerin sökülmesi gerekir.

Bu da oldukça maliyetli ve zaman alan bir iş olacaktır. Havuz yalıtımı diğer yalıtım uygulamaları gibi hızlı süremez çünkü belirli bir mühlet test süresi uygulanması gerekir.

Havuz Su Yalıtımının Faydaları

Havuz su yalıtımının faydaları arasında ilk göze çarpan su tasarrufudur. Su tasarrufundan kasıt, özel olarak temizlenen ve steril halde havuza aktarılan sudan bahsedilmektedir. Kaynaktan gelen suyun birkaç önemli işlemden sonra havuza aktarıldığından bahsetmiştik.

Eğer havuzunuzda sızıntı varsa, belirli bir maliyetle temizlenen suyun boşa aktığı anlamı çıkar. Sürekli olarak su takviyesi yapmak ve su sızıntısına çare bulmamak, havuzun ısı değerini de sürekli etkileyecektir.

Bu açıdan havuz yalıtımı çok önemlidir. Ayrıca havuzdaki birikmiş suyun basıncından dolayı, suyun sadece havuzdan dışarı akacağı düşünülür. Ancak durum böyle değildir. Ters yönde akıntı veya sızma olursa, havuzdaki steril suyun sağlık değerleri de düşer. Bu da direkt olarak insanları sağlığının tehlikeye girmesi anlamı taşır.

Havuz su yalıtımı bu nedenlerle, dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Zaman ve maliyet olarak, insan sağlığından daha önemli olmamalıdır. Deneyim sahibi bir firma ile havuz yalıtımı konusunda anlaşmalısınız. Aynı problemleri bir daha yaşamamak için işinin ehli kadrolara güvenmelisiniz.

 


 


ARA

WhatsApp