Haberler / Blog


Su Yalıtımının Önemi

Su Yalıtımının Önemi
25 - Şubat - 2017

Binaların sızdırmaz hale getirilmesi için birçok teknoloji, ürün ve yöntem geliştirilmektedir.

Geçirgenliğin en sık nedenleri, gözenekli veya kusurlu malzeme, kötü şekilde kapatılmış ekler, yapısal elemanlardaki çatlaklar, bina kusurları ve yetersiz / uygunsuz yüzey işlemidir.

Su sızıntısı yeni çatlakların oluşmasına neden olur. Onarımda su yalıtımı göz önünde bulundurulmazsa, yapılan çalışma uzun ömürlü olmayacaktır. Yerçekimi kuvveti, yüzey gerilimi ve kılcal etki, suyun hareketini bir yapının vücut kütlesine göre kontrol eder. Bu nedenle, bina fiziği hakkında sağlam bilgiye sahip olmak gerekir. Su geçirmezlik, yapı stabilitesi açısından çok önemlidir. Hasar gördüğü zaman, orijinal durumuna geri getirilemez.

Su yalıtımı uygun şekilde yapıldığında sonuç verir. Yaklaşım bilimsel ve sistematik olmalıdır. Su yalıtımında kısa yol yoktur. Sonuçları almak için tüm adımlar ve standartlar izlenmelidir.

Yer altı suları, yağmur, kar sebebiyle yapılara sızan su, donarak veya kimyasal tepkimelere girerek, donatının özelliğini yitirmesine ve korozyona, yani paslanmaya neden olur. Oluşan korozyon ise yapıların taşıyıcı sisteminin çürümesine ve zamanla zayıflamasına sebep olur. Su yalıtımı olmayan binalarda 10 yıl sonra donatı başlangıçtaki taşıma kapasitesinin, yaklaşık olarak yüzde 60’ını kaybeder. Su yalıtımı, binaları suyun yıpratıcı etkilerinden koruyarak güçlü olmasını sağlar.

Bir ulusun medeniyeti, genellikle inşa ettiği binaların ve yapıların tipine göre değerlendirilir. Su, yapının yaratıcısı ve aynı zamanda yıkıcısıdır. Bir binanın su yalıtımı bu nedenle çok önemlidir. Eğer su girişi zaman içinde durmazsa, binaya ciddi şekilde zarar vermektedir. Bir yapının ömrü yapısal kararlılığına bağlıdır ve su ile teması bu yapısal kararlılığı bozmaktadır.

Binaların suyun zarar verme etkisine karşı su yalıtımı, inşaatta kullanılan malzemelere olumsuz etki eden su ve nemden korunma ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Bu olumsuz etki, sağlık sorunları, yapısal bozulma, bir binada kanser gibi korozyon, tesis hasarı ve diğer bazı problemler gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkar.

Suyun herhangi bir yüzeye girmesi için saç kalınlığındaki çatlağın bile yeterli olduğunu lütfen unutmayın. Bu nedenle binaya büyük özenle gösterilmelidir.

Kaliteli malzemeler kullanmak bir ön şarttır. Rutubet, sızıntı ve sızıntı ile ilgili sorunlar, profesyonel ekip tarafından kabul edilebilir kalitede malzemeler kullanılarak etkin bir şekilde önlenebilir.

Bugün kimya sektörü, diğer tüm endüstriler gibi inşaat endüstrisinde de devrim yarattı. Su yalıtım malzemeleri ve teknolojilerindeki gelişmeler, sadece uygulama kolaylıkları ile değil aynı zamanda daha uzun dayanıklılık ve daha az, kolay bakım özellikleriyle modern inşaat endüstrisinde kullanılmaktadır. Yapının içine su girmesini önlemek için küresel olarak birçok araştırma devam etmektedir.


ARA

WhatsApp